Basından / Törenlerden

1984

Necatigil Ödülü'nü Oktay Rifat aldı

 

Necatigil Ödülü'nü Oktay Rifat aldı

1914 doğumlu Oktay Rifat, ödülünü Necatigil'in ölüm yıldönümü olan 13 Aralık günü alacak. 

Şair Behçet Necatigil adına konulan şiir ödülünü bu yıl "Dilsiz ve Çıplak" adlı kitabıyla Oktay Rifat aldı. 

Yayımlanmış şiir kitaplarının aday olduğu ödülün seçici kurulu Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Adalet Ağaoğlu, Rauf Mutluay, Edip Cansever ve Fethi Naci'den oluşuyor. 

Necatigil'in dördüncü ölüm yıldönümü olan 13 Aralık günü verilecek ödülün tutarı bu yıl 50 bin lira. Rifat'a ayrıca Necatigil'in eşi Huriye Necatigil tarafından bir de plaket verilecek.

1914 doğumlu Oktay Rifat, orta öğrenimini Ankara Erkek Meslek Lisesi'nde, yüksek öğrenimini de Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yaptı. Bir süre Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nde çalıştıktan sonra avukatlık mesleğine geçti.

Garip şiir hareketini oluşturanlardan biri olan Oktay Rifat, 1936-40 yıllarında yayımladığı şiirlerinde bir süre hece ölçüsünü kullandıktan sonra geleneksel kurallara karşı çıktı. Yer yer gerçek üstücü eğilimler de taşıyan ilk yenilikçi girişimlerden sonra halk şiiri geleneğini geliştirme amacıyla değişik deneylere geçti. Ardından yeni imgeler aradığı lirik şiirler yazdı. Giderek soyut şiire yöneldi. İlk oyunu "Kadınlar Arasında" 1948'de Ankara Devlet Tiyatrosu'nca sahnelendi. "Yağmur Sıkıntısı" oyunu ise TRT 1970 Tiyatro Sahne Eserleri Yarışması'nda başarı ödülü kazandı. Rifat, çağdaş sanatın gelişmelerini yansıtan yazılarının yanısıra, şiir çevirileri de yaptı.

Cumhuriyet, 9 Aralık 1984

Behçet Necatigil adına ailesi tarafından düzenlenen "Necatigil Şiir Ödülü", bu yıl Oktay Rifat'a verildi.

Adalet Ağaoğlu, Edip Cansever, Doğan Hızlan, Rauf Mutluay, Fethi Naci ve Hilmi Yavuz’dan oluşan Seçici Kurul, bu yıl içinde yayınlanan şiir kitapları arasında yaptığı değerlendirme sonucunda, Oktay Rifat'ın "Dilsiz ve Çıplak" adlı kitabını ödüle değer buldu.

Oktay Rifat'a ödülü, Necatigil'in eşi Huriye Necatigil tarafından şairin ölüm yıldönümü dolayısıyla yarın yapılacak bir törenle verilecek.

Milliyet, 12 Aralık 1984