Ödül Törenlerinden

1993

 

Salâh Birsel: Varduman (Adam Yayınları)

         Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü bu yıl Salâh Birsel aldı. Salâh Birsel bu ödüle Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Varduman adlı kitabıyla layık görüldü.
         Varduman, Salâh Birsel’in son şiirlerini ve 1986’da yayımlanan Bütün Şiirleri’ne girmemiş olan eski şiirlerini içeriyor. Kitaptaki eski şiirler arasında, Birsel’in 1939’da, henüz yirmi yaşındayken hazırladığı, ama aynı yılın 1 Eylül’ünde II. Dünya Savaşı’nın patlaması üzerine – Hulki Aktunç’un kitap-lık’ın Kasım 1993 tarihli üçüncü sayısında çıkan “Varduman Üzerine Monolog” yazısında söylediğine göre “bile isteye” - unuttuğu “Orijinal Adam Kendini Yedi” başlıklı “ilk kitap” hazırlığı bulunuyor.
         Behçet Necatigil Şiir Ödülü, bu yıla kadar, şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık günü açıklanıyordu. Bu yıl ise bir değişiklik yapılarak doğum yıldönümü olan 16 Nisan’a alındı.
         Ödül, 17 Nisan günü Yapı Kredi Sermer Çifter Kütüphanesi’nde yapılan bir törenle verildi. Jüri başkanı Hilmi Yavuz’un konuşmasıyla açılan törende konuşan jüri üyesi eleştirmen Rauf Mutluay, yıllarca önce Milliyet gazetesi için hazırladığı –ancak dönemin bazı özel koşulları nedeniyle yayımlanamayan- antolojide hacim sınırlaması yüzünden yer veremediğini, Necatigil’in bu çalışmasını değerlendirirken “Antolojin çok iyi. İyi hazırlamışsın. Ama bir eksiği var: Salâh Birsel’i de almalıydın,” dediğini söyledi. Daha sonra, Salâh Birsel’in şimdiye kadar “deneme” dalında ödül aldığını, ancak şiirinin hiç ödüllendirilmediğini belirterek, Necatigil ödülünün ona verilmesiyle bu eksikliğin de giderilmiş olduğuna dikkat çekti.(1)

         “Behçet, benim en sevgili dostlarımdan biriydi, şiirlerini de severim. 1940 kuşağının en iyilerindendir. Ben şimdiye kadar üç kere deneme ödülü aldım. Bir kere de günlüğüm ile Sedat Simavi Ödülü’nü aldım. Bu Türkiye’de bir günlüğe verilen ilk ödüldü. Şimdiye kadar hiç şiir ödülü almamıştım. İlk kez bir şiir ödülü alıyorum ve bunun da Behçet Necatigil Şiir Ödülü olmasından çok memnunum.”(2)

      Salâh Birsel

(1) Selahattin Özpalabıyıklar, Kitap-lık, Mayıs 1994
(2) İhsan Yılmaz, Hürriyet, 23 Nisan 1994