Ödül Törenlerinden

1999

Turgay Fişekçi: Sevgi Bağları (Adam Yayınları)*

Şair Behçet Necatigil anısına her yıl düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü'nü bu yıl Sevgi Bağları adlı yapıtıyla Turgay Fişekçi kazandı.
Yapılan açıklamaya göre, Adalet Ağaoğlu, Füsun Akatlı, Prof. Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Fethi Naci, Hilmi Yavuz ve Prof. Tahsin Yücel'den oluşan Seçiciler Kurulu, 14 Nisan'da toplandı. Kurul, bu yıl ödülün Sevgi Bağları adlı yapıtıyla Turgay Fişekçi'ye verilmesini kararlaştırdı.
Ödül töreni, Behçet Necatigil'in doğum günü olan bugün Grand Hotel Haliç'te yapılacak.(1)

“Kurulduğundan bu yana ilgi duyduğum, almayı özlediğim bir ödüldü. Öncelikle kişiliğiyle, bıraktığı izle şiirimizde çok özel bir şair olan Behçet Necatigil’in adına konmuş olması önemli benim için. 1980’e kadar ülkemizdeki en önemli şiir ödülü Türk Dil Kurumu Ödülü’ydü. Türk Dil Kurumu’nun kapatılması ve ödülün sona ermesiyle aynı yıl başlayan Necatigil Şiir Ödülü Türk yazınında bir boşluğu doldurdu. Ödül ilk yıllarda İlhan Berk, Turgut Uyar, Cemal Süreya, Oktay Rifat, Cevat Çapan gibi şiirimizin önde gelen temsilcilerine verildi. Bu da değerini artıran bir nitelik. Kimi yıllarda da bizim kuşaktan genç, parlayan şairlere verildi. 1981’de ‘Alacakaranlıktaki Ülke’ adlı kitabıyla Ahmet Erhan’a verilmesiyle ödül genç kuşak için efsane haline geldi. Bizler de ne zaman kazanacağız diye beklemeye başlamıştık. Ödülü almış olmam kadar bu ödülü Adalet Ağaoğlu, Füsun Akatlı,  Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Fethi Naci, Tahsin Yücel ve Hilmi Yavuz’un yer aldığı bir jüriden almam da çok önemli benim için.” (2)

Turgay Fişekçi

* Yeni basım İnsan Üstüne Sorular-Yanıtlar, Toplu Şiirleri, 2006 Yayınevi, 2007
(1) Hürriyet, 16 Nisan 1999
(2) Gül Erçetin, Cumhuriyet, 8 Mayıs 1999