Ödül Törenlerinden

2008

 

Enis Batur: Neyin Nesisin Sen (Kırmızı Yayınları)

Behçet Necatigil'in anısına ailesi tarafından konulan Necatigil Şiir Ödülü, bu yıl 'Neyin Nesisin Sen' adlı kitabı için Enis Batur'a verildi. 
8 Nisan'da Doğan Hızlan'ın başkanlığında toplanan seçiciler kurulu, ödül gerekçesini "Türk şiirinin son dönem öncü şairlerinden olan Enis Batur, Neyin Nesisin Sen kitabında, geniş boyutlu, uzun soluklu şiirinin tüm verimlerini sergilerken, 'şiir çabası'nın sürekli oluşunun da yetkin bir örneğini vermiştir. Türk şiirine olduğu kadar dünya şiirine de açık bir şiirin zengin olanaklarını sunan Neyin Nesisin Sen kitabı, oybirliğiyle 2008 yılı Necatigil Şiir Ödülü'ne değer bulunmuştur" şeklinde açıkladı.
2008 yılı seçiciler kurulu, Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Mehmet H. Doğan, Haydar Ergülen, Doğan Hızlan, Mehmet Taner ve Tahsin Yücel'den oluşuyordu. Mehmet H. Doğan'ın vefatının ardından ödül yönetmeliği, kurulda Necatigil ailesinin bir temsilcisinin de bulunacağı şeklinde yeniden düzenlendi ve seçiciler kurulunda aileyi temsilen Selma Esemen yer aldı.
1980 yılından bu yana verilmekte olan Türkiye'nin en prestijli edebiyat ödüllerinden Necatigil Şiir Ödülü'nün 2008 yılı töreni, 16 Nisan Çarşamba günü Taksim Park Mühendishane'de yapılacak. Geçtiğimiz yıl Kırmızı Yayınları'ndan çıkan Neyin Nesisin Sen adlı kitapta Enis Batur'un 1999-2006 yılları arasında yazdığı lirik şiirler yer alıyor.(1)

            “Her dilin altın, gümüş, bronz şiirleri olur; bu ölçüleri eleştirmenlerden, edebiyat tarihçilerinden, bir dönemin ya da bir başkasının okurlarından çok Zaman, zamanlar belirler. Gene de, yargıya varamadan yapamayız: Bir yere koyar, konum tayin eder, över, yereriz. Ne önemi olabilir, bilemem: Benim gözümde, Behçet Necatigil’in şiiri, Türkçenin evrensel kültüre armağan ettiği, yüksek düzeyli bir avuç yapıt arasında yeralıyor."(2)

            Enis Batur

(1) Zaman, 10 Nisan 2008 
(2) Enis Batur’un ödül törenindeki konuşma metninden (Törene katılamadığı için yayıncısı Fahri Özdemir tarafından okunmuştur)