Basından / Törenlerden

2009

'Toplu Şiirleri'yle 2009 Necatigil Şiir Ödülü'ne Değer Görülen Erdal Alova

'Toplu Şiirleri'yle 2009 Necatigil Şiir Ödülü'ne Değer Görülen Erdal Alova

'Şair Koltuğa Kurulunca Işi Biter'

Ayça Tezer 

Şair Behçet Necatigil anısına ailesi tarafından 30 yıldır düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü'ne bu yıl 'Toplu Şiirler (2008-1973)' adlı kitabıyla Erdal Alova değer görüldü. Doğan Hızlan, Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Haydar Ergülen, Mehmet Taner, Tahsin Yücel ve Ayşe Sarısayın'dan oluşan seçici kurul, Erdal Alova'nın Toplu Şiirler'ini, şiirin evrensel algısını zenginleştiren öncü yaklaşımı, şiirlerinde Türk şiirinin geçirdiği evrimi özümleyen bilgisi ve yenilikçi tutumu nedeniyle ödüle değer bulduklarını açıkladı. Erdal Alova, ödülünü 16 Nisan günü yapılacak ödül töreniyle alacak.
- Büyük usta Behçet Necatigil adına verilen şiir ödülünü almak size neler hissettirdi, neler düşündürdü?

Erdal Alova- Necatigil'i hiç tanımadım ama hem şair, hem edebiyat adamı olarak ondan çok şey öğrendik. Her şeyden önce Türkçenin lakonik özelliğini en iyi uygulayan şairdir. Söz ekonomisini en uç noktaya vardırmıştır. Sonra, geleneksel şiirle, özellikle divan şiiriyle bağlarımızı hatırlatması bakımından. Çevirilerinde gösterdiği büyük özen, hazırladığı sözlükler, radyo oyunları, öğretmenliği, kısacası tüm uğraşı her zaman titiz bir kişiliğin ödünsüzlüğüne tanıktır. Ayrıca kendisinin Beşiktaşlı olması, çocukluğumun Beşiktaş'ta geçmesi, ona özel bir yakınlık duymamı sağlayan bir etkendir.

'Hayatımı hep sözcüklerle kazandım'

Şairliğinin yanı sıra çevirmenlik ve editörlük de yapan Erdal Alova'nın ilk şiiri 1973'te Yeni Dergi'de yayımlandı. 'En Son Çıkan Şarkılar' (1980), 'Giz Dökümü' (1989), 'Bitik Kent' (1995), 'Dizeler' (2001), 'Tensemeler' (2007) adlı şiir kitapları bulunan Alova, 'Bitik Kent' ile Cemal Süreya Şiir Ödülü'nü (1996), 'Dizeler' ile Nâzım Hikmet Şiir Ödülü (2002) ve Dionisos Şiir Ödülü'nü (2001) kazandı. 2008 Homeros Şenliği'ne 'Yılın Ozanı' olarak katıldı. Herodas, Sappho, Catullus, Iuvenalis, Kavafis, Lorca, Neruda gibi şairlerden yaptığı çevirilerle de tanınan Alova, 'Bir Şairin Günlüğü' adlı çevirisiyle 'Dünya Çeviri Ödülü'nü aldı. Şu anda Bektaş Köyü Sivrice Feneri'nin yanı başında, sebze bahçesi de olan bir evde yaşayan Erdal Alova, "Hayatımı hep sözcüklerle kazandım, kazanıyorum. Kırk kitabım ve benden akıllı iki oğlum var. Kısacası, mutlu biri sayılırım, bu kaos içinde" diyor.

Cumhuriyet, 16 Nisan 2009

Necatigil ödülü 30. kez sahibini buldu

Türkçenin en özgün şairlerinden Behçet Necatigil'in anısına ailesi tarafından düzenlenen Necatigil şiir ödülü bu yıl 30. kez verildi. Ülkemizin en prestijli edebiyat ödüllerinden olan Necatigil Ödülü'nün yeni sahibi, Toplu Şiirler kitabıyla şair Erdal Alova oldu. Ödül dün yani Necatigil'in doğum gününde alışılmış mekân olan Mimoza Kafe yerine Karaköyüm Restorant'ta düzenlenen törenle Alova'ya verildi. Törene Necatigil'in ailesinin yanı sıra aralarında Cevat Çapan, Enver Ercan, Tarık Günersel'in de bulunduğu birçok şair ve yazar katıldı. Şairin kızı Ayşe Sarısayın'ın açış konuşmasıyla başlayan törende, konuklara Behçet Necatigil'in kendi sesinden şiirleri dinletildi. Daha sonra seçiciler kurulu başkanı Doğan Hızlan, Necatigil ödülünü seçici kurulda tartışırken hiç kuşkusuz Necatigil'in adına yakışan, nitelikli bir şair olmasını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Ödülünü Selma Esemen'in elinden alan Erdal Alova ise "Bu ödül darbeler de gördü, tezkereler de gördü, savaşlar da gördü, depremler de gördü. Uzun bir geçmişi var, neredeyse benim şiir yaşamımla aynı yaşta." dedi. Ayrıca törene katılanlara ödülün otuz yıllık geçmişini ödül sahibi şairler ve şiirleriyle anlatan çok anlamlı bir kitapçık da hediye edildi.

Zaman, 18 Nisan 2009

'Toplu Şiirleri'yle 2009 Necatigil Şiir Ödülü'ne Değer Görülen Erdal Alova

Törene katılanlara armağan edilen 30. Yıl Şiir Şeçkisi