Ödül Törenlerinden

1989

 

Ödülü için şiir bulunamadı!

Behçet Necatigil, ölümünden 10 yıl sonra yine, ardında bıraktığı eserleri, şiir ödülü ve çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu yıl ödüle değer eser bulunamadığı için Behçet Necatigil şiir ödülü verilemedi, ancak Şehir Tiyatroları ve Kadıköy Belediyesi Kültür Sanat Merkezi tarafından anıldı.
Tanımlanamaz bir yalnızlık içinde oradaydılar... Camın üzerine düşen gölgeleri, biraz daha birbirlerine yaklaştırıyordu onları. Behçet Necatigil’in, kullanılmayalı on yıl olmuş gözlüğü, tarağı, çantası, gözü gibi sevdiği kahve fincanı, tepsisi ve cezvesi öylece duruyorlar. Şairin öldüğüne inanamıyor gibi canlı duruyor, yarım kalan Birinci sigarası paketi ile ağızlığı. Bu eşyalar Kadıköy Kültür Merkezi’nde camekânlar içinde bir günlüğüne bekledi ve izleyenlere şairden esintiler getirdi.
Aralık ayının 13’ü, Behçet Necatigil’in ölümünün 10. yılı. Şairi anmak için bu yıl Şehir Tiyatroları, bir haftalık program hazırladı. Bir de Kadıköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde kendi eşyalarının bir araya getirildiği kısa soluklu bir sergi açıldı. Bu yıl dokuzuncusu verilecek olan Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nün ise sahibi bulunamadı. Ödülü almaya değer şiir bulunamadığından...


Hürriyet, Aralık 1989