Ödül Törenlerinden

1995

 

Osman Hakan A. : Gül Odası (Şiir Atı Yayıncılık)*

            Şair Behçet Necatigil’in anısına düzenlenen Şiir Ödülü’nü, Osman Hakan A. “Gül Odası” adlı şiir kitabıyla kazandı.
            Fethi Naci başkanlığında, Adalet Ağaoğlu, Tahsin Yücel, Hilmi Yavuz, Doğan Hızlan, Cevat Çapan ve Rauf Mutluay’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu ödüle değer görülen Osman Hakan A., ödülünü 17 Nisan Pazartesi günü saat 18.30’da Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi’nde yapılacak törenle alacak.(1)

            “Necatigil’in “Şiir geçmişe atıflarla ilerler” sözü üzerinde biraz durmalıyız. Ben bu sözü, hep metinler arası bir ilişki gibi algılamak isterim. Bu yüzden, her şiirsel metin, yalnızca şimdiki zamanda değil, geçmiş ve gelecek herhangi bir zaman diliminde de aynı tazelik ve güzelliği üzerinde taşır diye düşünürüm.
            Başka bir anlamda, benim şiirlerimden onların şiirlerine ya da tam tersi onların şiirlerinden benim şiirlerime yapılan göndermeler (Atıflar) vardır; ve şiir için bu, son derece gerekli ve doğaldır.
            Herhalde ‘Okur’dan söz etmemizin vakti geldi artık. Henüz bana ait bir okurun olup olmadığını bilmiyorum. Benim için oldukça sıkıcı bir durum bu. “Gül Odası” denen yumağı açmak için, hangi ipucunu, nasıl verebilirim bilemiyorum? Bir kere sıradan okuru sevmiyoruz. Onlara niçin kendilerini ilgilendirmeyen ipuclarını vereyim? Bu yersiz bir gevezelik olmaz mı?
            Gerçek okur içinse, “Görünmeyen söz sandığının ‘görünen’ anahtarları”nı ve bazı ‘Anahtar Sözcükler’i, görülebilecek yerlere bıraktım, “Gül Odası”ndan, onları birer birer toplayıp, asıl ipuçlarını öğrenmek için ‘Ben’imle buluşabilirler. Bence bu çok daha keyifli ve güzel.”(2)

      Osman Hakan A.

           
* Yeni basım Sarı Ekin, Toplu Şiirler, Şiirden Yayınları, 2005

(1) Milliyet, 11 Nisan 1995
(2) Vural Bahadır Bayrıl, Cumhuriyet Kitap, sayı 278