Basından / Törenlerden

2007

Peker Tek Vuruş'la Necatigil'i kazandı 

Peker 'Tek Vuruş'la Necatigil'i kazandı 

Behçet Necatigil adına 1980'den bu yana verilen Necatigil Şiir Ödülü'nü, bu yıl 'Tek Vuruş' adlı kitabıyla Hüseyin Peker kazandı. Doğan Hızlan'ın başkanlığındaki Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Mehmet H. Doğan, Haydar Ergülen, Mehmet Taner ve Tahsin Yücel'den oluşan seçiciler kurulu Peker'i ödüle hayatın gündelik ayrıntılarını şiirleştirmede gösterdiği ısrar ve başarı dolayısıyla layık gördüğünü açıkladı. Peker'e ödülü 18 Nisan saat 18.30'da Taksim Park Mühendishane'de yapılacak törenle verilecek.

Radikal, 11 Nisan 2007

Şairlerin yürek çarpıntısı üzerine

Miraç Zeynep Özkartal

Necatigil Şiir Ödülü’nü alan Hüseyin Peker, “Şairlerin çarpıntısı fazladır. Kalbimizden, duymaktan, acı çekmekten vazgeçmek, yazmaktan vazgeçmek demektir” diyor.

1979’dan beri verilen Necatigil Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi Hüseyin Peker oldu. Ödülü Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Tek Vuruş” adlı kitabıyla alan Peker, İzmir’de yaşıyor. 

1946 doğumlu şair, 19 yaşında başlar şiirlerini yayımlatmaya. Ancak araya bankacılık girer, bir süre ara verir. Emekli olunca geri döndüğü edebiyat yaşamına iki roman, dört şiir kitabı sığdırır. 

“Tek Vuruş” şiirini, Nişantaşı’nda 'tek vuruş’ adını verdikleri, 'az ile yetinmeyi’ savunan bir felsefe doğrultusunda yaşayan gençleri anlatan haberden esinlenerek yazar. Ödül töreni için İstanbul’a gelen Hüseyin Peker ile “Tek Vuruş”u ve şiirini konuştuk. 

Öncelikle şiirin ülkemizde çok okunan bir edebiyat türü olmadığına dikkat çekiyor Peker: “Şiir, dinlenmiş bir beyin, ona alışmış bir okur ister. Yaşadığı ekonomik yorgunluk sürecinde halk bu eğitimi sağlayamıyor ve şiiri anlamıyor. 

Bana daha düz yaz diyorlar, ama ben şair olarak dolaylı anlatmak ve bu şekilde çağrışım patlamaları yaratmak zorundayım.”

“Tek Vuruş” şairin ödüllendirilen dördüncü şiir kitabı. Ya ödüle ismini veren Behçet Necatigil? Tanışmışlar mı bu büyük ustayla? 

“Çok istedim ama tanışamadık. Şiirlerini çok sevdiğim, yüzde yüz benzemesem de yaşama biçimi olarak çok yaklaştığım, yakın durduğum bir şair. Onun adını taşıyan ödülü aldığım için sonsuz mutluyum.”

Milliyet, 19 Nisan 2007