Ödül Törenlerinden

1990

 

Sefa Kaplan: İnsan Bir Yalnızlıktır (Bebekus’un Kitapları)

            Bu yılın Necatigil Şiir Ödülü, ‘İnsan Bir Yalnızlıktır’ adlı kitabıyla Sefa Kaplan’a verildi. Şair Behçet Necatigil’in adına ailesi tarafından kurulan ödülün Adalet Ağaoğlu, Rauf Mutluay, Fethi Naci, Tahsin Yücel, İlhan Berk, Yavuz ve Doğan Hızlan’dan oluşan seçici kurulu önceki gün yaptığı toplantı sonucunda 1990 Necatigil Şiir Ödülü’nün Kaplan’a verilmesini kararlaştırdı.
            Bu yılın Necatigil Şiir Ödülü sahibi Sefa Kaplan, 1956 doğumlu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitiren Kaplan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nün son sınıfından ayrıldı. İlk şiir kitabı ‘Sürgün Sevdaları’ 1984 yılında yayımlanan Sefa Kaplan’ın ‘İnsan Bir Yalnızlıktır’ ikinci şiir kitabı. Kaplan’ın, şiir kitapları dışında, ‘Terörün Soldurduğu Yıllar’ adlı bir inceleme kitabı ve Nokta dergisine yazdığı yazılardan oluşan ‘Tarih Tereddütten İbarettir’ adlı bir kitabı var. (1)

         “Gurbet, hasret ve hikmet Necatigil burçlarıdır. Şöyle diyor Behçet Hoca: “…İnsan, daha önce kalmasa bile, sonunda yalnız kalıyor. Yalnız kalan nedir, bunu saptamalı!” Gönüllü gurbetlerini ve zorunlu hasretlerini ele-güne çıkartmaktan çekinen bizler, ne ölçüde yakın olabiliriz ki hikmet burcuna? Acı ve acıklı bir kesinleme olan “İnsan Bir Yalnızlıktır”, belki de böyle bir hasreti barındırıyor bağrında. Bu burcun, burcu burcu yalnızlık koktuğunu en azından biliyoruz, az şey mi bu? Peki, ama hikmet’in kavramsal karşılığını kim ne kadar biliyor acaba? Dolayısıyla, cinnet’in tam da bu aşamada devreye girmesine şaşmak neden? (...) Ahmet Hamdi Tanpınar, “Bir şairin en büyük keşfi, kendi iç âlemine götürecek muharririni bulmaktır” diyor Huzur’un bir yerlerinde. Bu anlamda, Behçet Necatigil alfabemdir benim. Beni, bana gösteren aynam ve lambamdır. Hem şiirde, hem de gündelik hayatta çok şey borçluyum Necatigil’e. “Kimleri boşladım, borçlarım kimedir / Ödedim öderim.” Ben henüz ödeyebildiğimi sanmıyorum, boşladıklarımı bilsem de…” (2)
        
Sefa Kaplan

(1) Cumhuriyet, 13 Aralık 1990
(2) Refik Durbaş, Cumhuriyet, 13 Aralık 1990