Ödül Törenlerinden

1988

 

Cemal Süreya: Güz Bitiği / Sıcak Nal (Dönemli Yayıncılık)*

Behçet Necatigil Şiir Ödülü Cemal Süreya’ya verildi. 1980 yılından bu yana her yıl Behçet Necatigil’in ölüm yıldönümü olan 13 aralıkta verilen Necatigil Şiir Ödülü’nün Adalet Ağaoğlu, Rauf Mutluay, Fethi Naci, Tahsin Yücel, Hilmi Yavuz, Doğan Hızlan ve İlhan Berk’ten oluşan seçici kurulu “Sıcak Nal” ile “Güz Bitiği” adlı kitaplarından dolayı ödülü bu yıl Cemal Süreya’ya vermeyi kararlaştırdı.
1931 Erzincan doğumlu olan Cemal Süreya, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1955-58 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik yaptı. Daha sonra görevinden ayrılıp “Papirüs” dergisini çıkardı. Lise sırasında şiir yazmaya başlayan Süreya ilk şiirlerini “Mülkiye” Dergisi’nde yayımladı. Daha sonra “Yeditepe”, “Şairler Yaprağı”, “Evrim”, “Pazar Postası” gibi dergilerde şiirleri ve denemeleri yayımlandı. Şiirin yanı sıra şiiri de konu alan denemeleriyle tanınan Süreya’nın şiir kitaplarının yanı sıra “Mülkiyeli Şairler” ve “100 Aşk Şiiri” adlı antolojileri bulunuyor. (1)

“Necatigil şiirlerini nereye yazardı?” diye sorduk Süreya’ya. Necatigil’in ölümünden sonra yazdığı şiiri okudu:
“…/Nereye mi yazardı dizelerini/Bir şey çıkmamış biletlerin kenarına yazardı/…/Nereye mi yazardı dizelerini/İlaç kutularının üstüne yazardı/…/Nereye mi yazardı dizelerini/Kâğıt peçetelere yazardı/…/Nereye mi yazardı dizelerini/Plastik oyuncakların üzerine yazardı/Koca Barbaros’a karşın/Beşiktaş biraz odur artık/Küçük bir oda versinler/Kehribar yüzü öylece kalsın/Nereye mi yazardı dizelerini/Tırnaklarının üstüne yazardı/” (2)

* Yeni basım Sevda Sözleri, Bütün Şiirleri,YKY, 1995

(1) Cumhuriyet, 11 Aralık 1988
(2) Yurdagül Erkoca, Güneş, 14 Aralık 1988