Ödül Törenlerinden

2000

 

Sina Akyol: İkindi Kitabı (NOYİRMİYEDİ Yayınları)

Şair Behçet Necatigil’in anısına her yıl düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü’nü bu yıl Sina Akyol kazandı. Akşin, "İkindi Kitabı" adlı şiir kitabı ile ödüle değer görüldü.
Behçet Necatigil Şiir Ödülü Seçiciler Kurulu Adalet Ağaoğlu, Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Fethi Naci, Hilmi Yavuz ve Tahsin Yücel'den oluşuyor. Ödül töreni, 19 Nisan'da Kabataş Eğitim Vakfı, Sabancı Kültür Sitesi Feriye Karakolu'nda yapılacak.(1)

“Neden sonra, aklım başıma geldiğinde, Necatigil'i de kavradım. Ondan öğrendiklerimdir: Şiir kontrol hapı almayan şairlerden korkunuz. Şiir ince ince soğan doğramak gibi. Çok eğilmişseniz üstüne, yaşarır gözleriniz. Şiir, varlıklı-yoksul, ikisinin de uzağındadır, sesini ancak orta hallilere duyurur. Camın hemen yanında oturmak gibidir bazı şiirler; oysa gerilerde bir yerden uzaklar da görülür. Şiiri hareketli yapan, kimi sözcükler arasında gidiş gelişler, hemen görülemeyen alışverişlerdir. Bir şairin yakındığımız yanı ya dilidir, ya dilsizliği. Şiir bir durum, bir sorun üzerinde ölçülü konuşan, susunca da bizim düşünmemizi bekleyen bir olgunluktur. (...) Uzun sözün kısası, bana 'hayat boyu' öğretti Necatigil. Örneğin, iğneye iplik geçirmeyi ondan öğrendim. 'Avaz avaz susma'yı da -ki yazdığım şiirin ovasıdır bu- ondan öğrendim. Sonunda anladım ki, 'bazı şiirler bazı yaşları beklerler'miş. İşte Behçet Necatigil şiirinin, benim şiir serüvenimdeki çok kıymetli yeri!”(2)

Sina Akyol

(1) Milliyet, 16 Nisan 2000
(2) Radikal, 6 Mayıs 2000