Ödül Törenlerinden

2002

 

Süreyya Berfe: Nâbiga (Adam Yayınları)

1979 yılında hayata veda eden şair Behçet Necatigil’in anısına her yıl düzenlenen “Necatigil Şiir Ödülü” bu yıl, Adam Yayınları’ndan çıkan “Nâbiga” isimli kitabıyla Süreyya Berfe’ye verildi.
Geçtiğimiz akşam Taksim Park Mühendishane’de yapılan ödül töreninde bir konuşma yapan şair Süreyya Berfe, Necatigil’in, şiir okuyan ve yazan herkesin ortak yargısıyla Türk edebiyatının en iyi şairlerinden olduğunu belirterek, “Ben, dünya şiirini çok yakından takip ediyorum. Diyebilirim ki Necatigil aynı zamanda dünyanın da en iyi, en büyük şairlerdendir. Keşke şiirleri başka dillere de çevrilse.” diye konuştu. Adalet Ağaoğlu, Hilmi Yavuz, Füsun Akatlı, Prof. Dr. Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Fethi Naci ve Prof. Dr. Tahsin Yücel’in yer aldığı seçici kurul, 9 Nisan’da bir araya gelerek kararını açıklamıştı.(1)

 “Şu bir gerçek ki ölüm değer artırıyor. Behçet Hoca'nın şiirlerine, oyunlarına, çevirilerine, anılarına ilginin artmasına çok seviniyorum. Bu ilginin nedeni Behçet Hoca gibi has bir şairin, dünya çapında bir şairin genç kuşaklar tarafından keşfediliyor olması. Bu keşfin kolay kolay biteceğini sanmıyorum. O mükemmel şiir ne zaman eskir biliyor musunuz? Dünya tepetaklak olduğu ve insanoğlu ortadan kalktığı zaman. Çok bilinen bir şiirinden örnek vereyim; 'Solgun Bir Gül' hiç kimseye bir şey söylemediği zaman. Belki tartışılabilir ama, bence ilginin bir nedeni de hayat gailesinin yeniden ve somut bir biçimde ortaya çıkması. Bugün insanlar hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı altında dünden daha çok eziliyorlar. Dünden daha çok çalışmak zorundalar. Globalleşme denilen uygar, yamyam hepimizin neredeyse canına kastetmiş durumda. Behçet Hoca bu durumdaki insanların psikolojisini çok iyi bilirdi. Onun evi geçindirmek için nasıl çalıştığını, neler yaptığını ben çok yakından biliyorum.”(2)

            Süreyya Berfe

(1) Zaman, 18 Nisan 2002
(2) Erdal Doğan, Gösteri, Haziran 2002