Fotos diverser Lyrikfeiern

1980

lhan Berk: İstanbul Kitabı (Ada Yayınları)*

Geçen yıl 13 Aralık’ta kaybettiğimiz şair Behçet Necatigil’in anısına ailesince düzenlenen Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazanan İlhan Berk’e ödülü dün İstanbul Balmumcu’da Sinema TV Enstitüsü’nde yapılan bir törenle eşi Huriye Necatigil tarafından verildi.
Rauf Mutluay, Fethi Naci, Edip Cansever, Kâmuran Şipal, Oktay Akbal, Hilmi Yavuz ve Doğan Hızlan’dan oluşan seçici kurul Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü İstanbul Kitabı adlı çalışmasıyla İlhan Berk’in almasına karar vermiştir.
Necatigil Şiir Ödülü ve Anma Töreni’nde Selim İleri, Salâh Birsel, Rauf Mutluay, Adalet Ağaoğlu konuşmuşlar, Hilmi Yavuz ve Devlet Tiyatrosu sanatçıları da şiirlerinden örnekler vermişlerdir.
Behçet Necatigil’in Pencere adlı radyo oyununu İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tiyatro Grubu sahnelemiştir.

 

“Ben bazı şairlerin dünyaya şair olarak geldiğine inanırım. Necatigil, önce bunlardan biridir. Ben yine bazı şairlerin yazdıklarının üstlerine başlarına benzediğine inanırım. Şiirlerinden onun bu dünyada neyi sevip, neyi sevmediğini, bu yerküreye nasıl baktığını, insanları, otları, hayvanları, onları nasıl gördüğünü anlarız. Böylece şiirleriyle onu çizeriz. Şiiriyle yapıtı bizi ayrı ayrı yerlere düşürmez. Birbirlerini tamamlarlar. Necatigil şiirinden çıkarılan o has şairlerdendir.”

İlhan Berk

* Yeni basım Eşik, Toplu Şiirler, YKY, 1999

Referanslar

Hürriyet, 8. Gün, 21 Aralık 1980

Cumhuriyet, 18 Aralık 1980