Basından

2008

Necatigil Şiir Ödülü, Enis Batur'un 

Behçet Necatigil'in anısına ailesi tarafından konulan Necatigil Şiir Ödülü, bu yıl 'Neyin Nesisin Sen' adlı kitabı için Enis Batur'a verildi. 

8 Nisan'da Doğan Hızlan'ın başkanlığında toplanan seçiciler kurulu, ödül gerekçesini "Türk şiirinin son dönem öncü şairlerinden olan Enis Batur, Neyin Nesisin Sen kitabında, geniş boyutlu, uzun soluklu şiirinin tüm verimlerini sergilerken, 'şiir çabası'nın sürekli oluşunun da yetkin bir örneğini vermiştir. Türk şiirine olduğu kadar dünya şiirine de açık bir şiirin zengin olanaklarını sunan Neyin Nesisin Sen kitabı, oybirliğiyle 2008 yılı Necatigil Şiir Ödülü'ne değer bulunmuştur" şeklinde açıkladı.

2008 yılı seçiciler kurulu, Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Mehmet H. Doğan, Haydar Ergülen, Doğan Hızlan, Mehmet Taner ve Tahsin Yücel'den oluşuyordu. Mehmet H. Doğan'ın vefatının ardından ödül yönetmeliği, kurulda Necatigil ailesinin bir temsilcisinin de bulunacağı şeklinde yeniden düzenlendi ve seçiciler kurulunda aileyi temsilen Selma Esemen yer aldı.

1980 yılından bu yana verilmekte olan Türkiye'nin en prestijli edebiyat ödüllerinden Necatigil Şiir Ödülü'nün 2008 yılı töreni, 16 Nisan Çarşamba günü Taksim Park Mühendishane'de yapılacak. Geçtiğimiz yıl Kırmızı Yayınları'ndan çıkan Neyin Nesisin Sen adlı kitapta Enis Batur'un 1999-2006 yılları arasında yazdığı lirik şiirler yer alıyor.

Kaynak: Zaman, 10 Nisan 2008


 

Onurlardan bir onur

Miraç Zeynep Özkartal

Necatigil Şiir Ödülü’nü kazanan ve Fransa’da olduğu için törene gelemeyen Enis Batur, gönderdiği mesajda, 'Onun adına verilen ödülün gelip benim kitabıma konması, onurlardan bir onurdur’ dedi.

Behçet Necatigil’in anısına ailesi tarafından konulan Necatigil Şiir Ödülü’nün töreni, önceki akşam İTÜ Park Mühendishane’de yapıldı. Bu yıl ödülü “Neyin Nesisin Sen” adlı kitabıyla kazanan Enis Batur Fransa’da olması nedeniyle törene katılmadı.

Tören, her yıl olduğu gibi Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın’ın açılış konuşmasıyla başladı. Sarısayın, seçici kurul üyelerine ve davetlilere teşekkür ettikten sonra, geçen aylarda yaşamını yitiren seçici kurul üyesi Mehmet H. Doğan anısına bir konuşma yapmak üzere şair Haydar Ergülen’i mikrofona davet etti.

Ergülen, Doğan’ın şiire umudunu hiç eksiltmediğini, şiirde çokrenkliliğe ve çoksesliliğe önem verdiğini belirttikten sonra Necatigil Şiir Ödülü’nün geniş yelpazesinin, bu çoksesliliğe karşılık geldiğini söyledi.

Ergülen, 1980’den bu yana Necatigil Şiir Ödülü’nü alanlara bakıldığında toplumculardan bireycilere, gelenekçilerden modernlere kadar her anlayıştan şairin bu ödülle onurlandırıldığına dikkat çekti.

Ergülen’den sonra söz alan seçici kurul başkanı Doğan Hızlan da bu ödülü değişik eğilimlerde, yazdıkları ve kuramları farklı olan şairlerin aldığını onayladıktan sonra ödülün 28 yıldır yaşamasının ardında bu uyumun yattığını vurguladı.

Sıklıkla dile getirilen “Türkiye’de şiir okunmuyor” tartışmasına ise şöyle yanıt verdi Hızlan: “Bu bana yapay bir tartışma gibi geliyor. Şiirin bestseller olduğu bir dönem hatırlıyor musunuz? Ben en azından  yarım yüzyıllık okurluk yaşamımda böyle bir olay hatırlamıyorum. Belki şiir okuyanlar biraz azalmış olabilir. Ben bunu, şiirin ve şairin daha da derine indiğinin, onun belli birikimler kazanmış okurlarca sevildiğinin bir kanıtı olarak görüyorum.”

Sıra ödülün takdimine geldiğinde, Ayşe Sarısayın Enis Batur’un yerine ödülü alması için Kırmızı Yayınları’nın yöneticisi Fahri Özdemir’i davet etti. Ödülü Necatigil’in kızı ve seçici kurul üyesi Selma Esemen’in elinden alan Özdemir, Batur’un gönderdiği notu okudu. “Her dilin altın, gümüş, bronz şiirleri olur” diye başlıyordu bu not ve şöyle devam ediyordu: “Bu ölçüleri eleştirmenlerden, edebiyat tarihçilerinden, bir dönemin ya da bir başkasının okurlarından çok zaman belirler. Gene de yargıya varmadan yapamayız. Bir yere koyar, konum tayin eder, över, yereriz. Benim gözümde Behçet Necatigil’in şiiri, Türkçenin evrensel kültüre armağan ettiği, yüksek düzeyde bir avuç yapıt arasında yer alıyor. Lorca’nın 20. yüzyıl şiirinde temsil ettiği değerden farkı yok Necatigil’in. Keşfedilmemiş diller yansın. Onun adına verilen şiir ödülünün gelip benim kitabıma konmuş olmasına gelince, onurlardan bir onurdur, bana yeter.”

DİLEK TAŞI SONESİ

Yağmur olsam toprağınıza yağsam
mum olsam karşınızda yansam
ateş olsam yatağınızı yaksam
kalem olsam kâğıtsınız yazsam

gök olsam kızıl mavi olsam akrep sarı
taş olsam ağır siyah
su olsam köpük beyaz

ruh olsam uçsam kuş
ten olsam kabarsam deniz
vücut olsam essem rüzgâr

sis olsam üzerinize çöksem sabah
bulut olsam dünyanıza insem akşam
mum olsam içinizde sönsem gece

(Necatigil Şiir Ödülü'nü kazanan Enis Batur'un  "Neyin Nesisin Sen" adlı kitabından...)

Kaynak: Milliyet, 18 Nisan 2008