Basından

2006

Behçet Necatigil Şiir Ödülü Mehmet Taner'in

Doğan Hızlan

AİLESİ tarafından anısına düzenlenen Behçet Necatigil Şiir Ödülü bu yıl Mehmet Taner'in Çevre Çitin Üzerinde Yağmur kitabına verildi. Şair ödülünü bugün saat 18.00 ile 20.00 arasında düzenlenen törende alacak. Ayrıca ödül töreninde Behçet Necatigil ve Mehmet Taner üzerine konuşmalar yapılacak.

Mehmet Taner 4 Aralık 1946'da Nevşehir/Arapsun'da doğdu. Şimdi Ankara'da yaşıyor.

Şiir kitapları:

Sunak, Bir Denizin Çekildiği Bütün Kıyılar, Arka Oda, Dip, Siperler, Küflü Şimşek, Veda Vezinleri.

Kazandığı ödüller:

1970 yılında TRT yarışmalarında Ilık Kan şiiriyle Tek Şiir dalında başarı ödülünü kazandı.

1974 yılında Milliyet Sanat dergisince düzenlenen, 'Yılın Başarılı Genç Şairi' ödülünü üç genç şairle paylaştı .

1981 yılında Bir Denizin Çekildiği Bütün Kıyılar adlı kitabı Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü aldı.

Küflü Şimşek 2000 Altın Portakal Şiir Ödülü'ne değer görüldü.

* * *

ÖDÜL kazanan kitap üç bölümden oluşuyor:

Asal Zaman, Sebil Zaman, On İki Ayrı Metin ve İncili Maniler.

Taner'in şiirinin en belirgin özelliği; imgeler zincirinin yarattığı şiirsel dünya. Çağrışımların zengin uzantıları.

Temas, şairin, şiir anlayışının analizini yapabileceğiniz bir örnek.

Taner için şiir nedir sorusuna yanıt Ne Çok şiirinden iki dizedir:

"Hiçbir şekilde düzyazıya dökemem
Seni ne çok sevdiğimi"

Mahmut Temizyürek'e adadığı Kuzgun şiiriyle noktalayacağım yazıyı:

"Şiir boşluğa seslenir/ Sonunda bir kara/ Bulunmayan şiir,/ Sade kanat çırpışlar/ Ne ufuk ne gövde ne bir -
....
Görünmeyen gemilere:
İlk boş ána, seslenir şiir
....
Şiir boşlukla buluşur,hudut
Boylarınca tensiz nefsin
....
Tüyleriyle buluşur, kendi
Kendini tutuşturan şiir"

Kaynak: Hürriyet, 10 Nisan 2006


 

Behçet Necatigil Şiir Ödülü Mehmet Taner'in

1980'den bu yana her yıl düzenlenen 'Behçet Necatigil Şiir Ödülü', bu yıl 'Çevre Çitin Üzerinde Yağmur' adlı kitabı için Mehmet Taner 'e verildi. Sanat yaşamını Ankara'da sürdürmekte olan şaire ödülü, geçen akşam Park Mühendishane'de törenle sunuldu. Akşam saatlerindeki törene, Necatigil ailesinin yanı sıra, yazın ve sanat dünyasından, aralarında Adalet Ağaoğlu, Doğan Hızlan, Necati Tosuner, Haydar Ergülen, TYS Başkanı Enver Ercan, Faruk Şüyun, Cevat Çapan, Selim İleri, Hikmet Altınkaynak, Feridun Andaç, Turgay Fişekçi, Orhan Koçak, ressam Komet ve gazetemizden Turhan Günay ile Egemen Berköz 'ün de olduğu birçok isim katıldı. Behçet Necatigil'in TRT tarafından hazırlanan belgeselinden bir bölümün gösterilmesinin ardından söz alan kızı Ayşe Sarısayın , orada bulunan herkese teşekkür ederek, Mehmet Taner'e ödülünü sunması için Cevat Çapan'ı davet etti. Çapan, orada bulunan herkesi 'aileden bir parça' olarak gördükleri için Sarısayın'a teşekkür etti, Necatigil'in şiirinden söz ettikten sonra onun 'Poetika' sını okudu.

Mehmet Taner, Çapan'ın elinden ödülünü aldıktan sonra, konukları ve sanatçı dostlarını ''Sizler, elbette Behçet Necatigil'i ziyarete geldiniz. Onun adına hoş geldiniz diyorum'' sözleriyle selamladı. Necatigil'in ''kültürümüzle her bakımdan bağ kuran bir sanatçı'' olduğunu, kendisi gibi birçok şaire ''özyoğunluğuyla, konu enginliğiyle'' ve konuşmasında sözünü ettiği birçok özelliğiyle ışık tuttuğunu söyledi. ''Şair nasıl bir yolda olduğunu yolun boğumlarıyla karşılaştığında anlar. Tüm varlığıyla, asıl anlamıyla kendi olanağına hâkim olmaya çalışır. Bu, bir süreç meselesidir. Necatigil, bu sürecin meyvelerini erken yiyebilmiş şairlerdendir'' diyen Taner, ''Şiirin, şairin yaşam biçimiyle uyuşması gerekir. Şiir, yalnızca 'hüner' değildir'' düşüncesini de sözlerine ekledi. Törende, seçici kuruldan Haydar Ergülen de küçük bir konuşma yaptı. Ergülen, Taner'i kutlarken düşünce ve duygularını ''Kutluyorum ve bu ödülün Mehmet Taner'e çok yakıştığını düşünüyorum'' sözleriyle açıkladı. Ergülen, sözlerini ''Bir şiiri sevmekle başlayabilir her şey'' diyerek noktaladı.

Kaynak: Cumhuriyet, 12 Nisan 2006