Basından

2001

'Necatigil Ödülü' Hakan Savlı'nın

1979 yılında yitirdiğimiz şair Behçet Necatigil'in anısına düzenlenen 'Necatigil Şiir Ödülü'nü bu yıl Hakan Savlı kazandı. 10 Nisan'da toplanan Adalet Ağaoğlu, Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Fethi Naci, Hilmi Yavuz ve Tahsin Yücel'den oluşan seçiciler kurulu, 2001 yılı ödülünü 'Go Dersleri' adlı yapıtıyla Hakan Savlı'nın almasına karar verdi. Ödül töreni, Necatigil'in doğum günü olan 16 Nisan'da Kabataş Eğitim Vakfı, Sabancı Kültür Sitesi, Feriye Karakolu'nda yapılacak.

 

Necatigil Ödülü'nü bir doktor şair kazandı

Doğan Hızlan


Şair Behçet Necatigil'in anısına ailesinin düzenlediği Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü bu yıl, doktor-şair Hakan Savlı, "Go Dersleri (Sonsuzluğa yeni başlayanlar için)"' şiir kitabıyla kazandı.
Tıp doktoru ve genetik uzmanı Hakan Savlı (d. 1965) Kocaeli Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve Helsinki Üniversitesi'nde kanser araştırmaları yapıyor.
Daha önceki kitaplarıyla Sabri Altınel ve Cemal Süreya şiir ödüllerini de kazanan Hakan Savlı'nın diğer kitapları da, Unutulmuş Çocukluk Eskizleri, Köpükler, Sanşo Panza'nın Ölümü.
Behçet Necatigil Şiir Ödülü jürisinin, başka jürilerden farklı bir özelliği vardır.
Bütün üyeler Hoca'nın dostlarıdır.
Adalet Ağaoğlu, Fethi Naci, Tahsin Yücel, Hilmi Yavuz, Cevat Çapan, Füsun Akatlı ve ben.
Aileyle birlikte bir şiir şölenine dönüşür bu toplantılar. Herkes Hoca'dan ezbere şiirler okur, onun ince şakaları taklit edilerek anlatılır.
Ödülün bir geleneği vardır. Ödülü kazanan belli olunca, sıcağı sıcağına şair çağrılır, yemeğe o da şiirleriyle katılır.
Öyle oldu gene. Hakan Savlı, telefonda müjdeyi aldı ve ta Acıbadem'den kalkıp geldi.
Gecenin esprisi Tahsin Yücel'den.
Gazi Erçel, Türk parasını dolara çevirme durumu konusunda açıklama yaparken, "Bir rastlantı" demiş. Tahsin Yücel diyor ki: "Düşünsenize adam Türkçe konuşuyor, tesadüf yerine rastlantı, diyor."
En azından bir kelimeyle Tahsin Yücel'in önünde aklandı Gazi Erçel.
* * *
HAKAN SAVLI'nın şiirini bir usta şair, Ülkü Tamer tek cümlede özetlemiş:
"Oturmuş, kendi sesini bulmuş, yalınlığa ulaşmış bir şair Savlı."
Karaoke şiirinden birkaç dizeyi buraya aktarırsam, şiir sevenler onun yazdıkları üzerine ilk bilgiyi edinmiş alacaklardır:
"Aklımda eski bir İskenderun akşamı, yalnız ben miyim anımsayan/Denize doğru inerdik/Deli Nuri, Sulu ve ben -Sulu'nun hep burnu akar-,/dalgacıklar mağaralara doğru sokulurdu, devrim şarkıları/söylediğimiz yaşlı mağaralara./Kalbimizden geçerdi portakal renkli bir jaguar/Kızlar okula gelirdi bileklerinde/ipe dizili portakal çiçekleri, sonyazın/ılık çöpçüleri kimdi?"
* * *
HOCA'nın ödül gecesi yazısını "Sevgilerde"den dört dize ile noktaladım:
"Sevgileri yarınlara bıraktınız/Çekingen, tutuk, saygılı./Bütün yakınlarınız/Sizi yanlış tanıdı."

Kaynak: www.hurriyetim.com.tr (13.04.2001)